Chociaż w dzisiejszych czasach bez większych problemów można wynająć powierzchnię magazynową czy produkcyjną, to wielu przedsiębiorców decyduje się na budowę, szczególnie jak mają do dyspozycji działkę. Jak wybudować halę? Od czego zacząć takie przedsięwzięcie?

Projekt architektoniczno-konstrukcyjny

Budowa hal produkcyjnych powinna rozpocząć się od przygotowania odpowiedniego projektu architektoniczno-konstrukcyjnego. Tego typu koncepcję musi opracować architekt, który podczas pracy będzie brał pod uwagę wielkość budynku, technologię produkcji, jaka będzie prowadzona. Projekt powinien zawierać między innymi informacje dotyczące funkcji poszczególnych pomieszczeń, parametrów kubaturowych, a także opisy rozwiązań konstrukcyjnych, które będą zastosowanie. Nie można pominąć również takich kwestii jak zapotrzebowanie na media czy opis procesów technologicznych.

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

Gdy już będziemy mieć projekt architektoniczny, kolejną rzeczą jest uzyskanie decyzji odnośnie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Aby móc uzyskać stosowny dokument trzeba złożyć wniosek, który powinien zawierać szereg niezbędnych informacji takich jak: funkcja obiektu, wysokość budynku, powierzchnia zabudowy, metoda i miejsce odprowadzania ścieków, sposób ogrzewania budynku, źródło zasilana hali w energię elektryczną itp. Do wniosku trzeba będzie również dołączyć dwie mapy.

Pełny projekt budowlany

Dopiero po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu można przystąpić do realizacji pełnego projektu budowlanego hali produkcyjnej. Przygotowuje go architekt, który dostarcza plan zagospodarowania terenu, projekt architektoniczny, konstrukcji budynku, instalacji elektrycznych i sanitarnych, plan rozmieszczenia parkingów i zjazdów z dróg. Budowa hali to duże przedsięwzięcie, które musi być przeprowadzone przez doświadczonych specjalistów.