Założenie i  prowadzenie własnej stacji benzynowej nie jest takim łatwym zadaniem, jak może się wydawać. Trzeba nie tylko dużych nakładów finansowych, ale odpowiednich pozwoleń, kontaktów biznesowych, aby móc rozpocząć działalność.  Od czego zacząć?

Jakie wymagania trzeba spełniać?

Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami wymaga uzyskania odpowiedniej koncesji z Urzędu Regulacji Energetyki.  Aby móc w ogóle ubiegać się o otrzymanie takiej koncesji trzeba spełniać określone warunki. Po pierwsze trzeba mieć wystarczające środki finansowe, aby móc prowadzić taki biznes, trzeba mieć również odpowiednie możliwości techniczne do prowadzenia stacji benzynowej.

Jak wygląda budowa stacji paliw?

Budowa stacji paliw wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Koszt zakupu jednego dystrybutora przeznaczonego na cztery stanowiska to 55 tysięcy złotych. Zbiorniki, które umieszcza się pod ziemią są jeszcze droższe. Oczywiście przy stacji paliw powinien funkcjonować również niewielki sklep, w którym kierowcy będą mogli zaopatrzyć się w produkty spożywcze czy akcesoria przeznaczone do samochodu. Dzięki temu będzie można zarobić dodatkowe pieniądze. Szacuje się, że budowa niewielkie stacji benzynowej to koszt około 200 tysięcy złotych. Trzeba doliczyć jeszcze koszty paliwa, a także zatrudnienia pracowników.

Budowa zazwyczaj trawa kilka miesięcy, przy czym trzeba wybrać odpowiednią firmę, która specjalizuje się w realizacji takich przedsięwzięć. Najlepiej, żeby miała duże doświadczenie w tego typu projektach.